Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
137 postów 321 komentarzy

USA wycofują się z Europy ?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

O co kaman..?? można by zapytać. Sporo ostatnio dziwnych wydarzeń.

Czytam właśnie:

Stany Zjednoczone nie wybudują w Czechach centrum wczesnego ostrzegania, mającego przetwarzać dane na potrzeby amerykańskiej tarczy antyrakietowej - oświadczył w środę czeski minister obrony Alexandr Vondra.

Vondra spotkał się w środę w Pradze z amerykańskim wiceministrem obrony Williamem Lynnem.

Centrum wczesnego ostrzegania miało zastąpić planowany w ramach amerykańskiej stacjonarnej tarczy antyrakietowej radar w Czechach współdziałający z wyrzutniami pocisków przechwytujących w Polsce.

www.polskatimes.pl/fakty/swiat/415895,amerykanie-wycofali-sie-z-budowy-systemu-wczesnego,id,t.html

 

Co prawda Barak zostawił jakiś ochłap podczas ostatniej wizyty ale to nie znaczy że wszystko jest OK.

 

A jeszcze dziś rano Gates ostrzegał:

Minister obrony USA Robert Gates ostrzegł w komentarzu opublikowanym we wtorek w niemieckim dzienniku "Handelsblatt" przed groźbą trwałego podziału NATO na sojuszników pasywnych i aktywnych. Wezwał też Europę do uporządkowania swojej polityki obronnej.

www.www.deon.pl/wiadomosci/swiat/art,6837,gates-ostrzega-przed-podzialem-nato.html

 

Czy cokolwiek wspólnego ma dzisiejsza demonstracja Rosji i Chin ?

Rosja, Chiny i 4 postsowieckie republiki wchodzace w skład Szanghajskiej Organizacji Współpracy ostrzegły w środę, że jednostronna rozbudowa tarczy antyrakietowej może naruszyć strategiczną stabilność i globalne bezpieczeństwo.

 

 

www.polskatimes.pl/pap/415687,rosja-i-chiny-ostrzegaja-rozbudowa-tarczy-moze-naruszyc,id,t.html

 

Czy towarzysz putin może być zadowolony ??

 

 

aha...Iran właśnie posłał jakieś cudo nad nasze głowy..


Iran umieścił na orbicie satelitę Rasad 1 ("rasad" znaczy po persku "obserwacja") krajowej produkcji, wykorzystując również krajową rakietę - poinformowała w środę irańska telewizja al-Alam.

Jest to już drugi irański satelita na orbicie. Pierwszy był Omid (nadzieja), wystrzelony w lutym 2009 roku; zgodnie z założeniami pozostawał na orbicie ponad miesiąc.

Reuters zwraca uwagę, że Stany Zjednoczone obawiają się, iż Iran może wykorzystać rakiety balistyczne dalekiego zasięgu, używane do umieszczania satelitów na orbicie, także do przenoszenia głowic nuklearnych. Zachód podejrzewa Teheran o prowadzenie prac nad bronią atomową; Irańczycy konsekwentnie zaprzeczają, twierdząc, że ich program nuklearny służy wyłącznie celom cywilnym.

www.wiadomosci24.pl/artykul/iran_umiescil_satelite_rasad_1_na_orbicie_199034.html

KOMENTARZE

 • Cena za Izrael
  USA placa cene za zaangazowanie sie po stronie agresywnego Izraela. Czy USA i Izrael chce czy nie chce Iran i talk bedzie wkrotce dysponowal bomba atomowa. Natomiast USA i Izrael chce wciagnac do wojny cala Europe po swojej stronie. Do tej pory Europa trzymala sie z daleka od konfliktu na Bliskim Wschodzie. Ponaglajac Europe do zaangazowania sie w konfikt bliskowschodni, USA przyznaja, iz nie maja pieniedzy na prowadzenie wojny samodzielnie. Natomaist USA nigdy nie odpuszcza sobie Europy.
 • Ale o co kaman?
  Iran?- Tak- to zapewne będzie Iran. / to na pewno będzie Iran- zgadza się geograficznie, że tak powiem/
  Stany z Europy? Jasne!
  Szwajcaria? To jest pytanie. Jest czy nie jest? Chyba jest :)
  I ostatnie pytanie: kiedy?

  Pozdrawiam
 • @slepa manka: Czy USA i Izrael chce czy nie chce Iran i talk bedzie wkrotce dysponowal bomba atomowa
  Co „USA i Izrael chce” jest nieważne. Ważne, co chcę ja. A ja do dysponowania przez Iran „bomba atomowa” nie dopuszczę.
 • O co kaman..??
  http://www.youtube.com/watch?v=bovEyUKH46s&feature=related
 • @Grzegorz Rossa.
  Iran na pewno sie z panskim zdaniem bedzie liczyl, na pewno Pan bedzie monitorowany przez ich sluzby. To ich Pan niezlke wystraszyl.
 • @slepa manka
  Nie musi. Może dowiedzieć się po fakcie. Ważne, żeby z moim zdaniem liczyli się ludzie, którzy chcą zarobić na przerabianiu węgla na węglowodory. Dostawy do Iranu z Moskowii technologii jądrowych skończą się. Bomby atomowej nie będzie z czego zrobić. Ani za co. Wpływy Iranu z eksportu gazu ziemnego skończą się.
 • @Grzegorz Rossa.
  Co do Iranu, jak odczytuję emocje, może się Pan, zasadniczo, mylić. I wcale nie chodzi o liczbę atomową, jak sądzi większość. ...
  Pozdrawiam
 • Webster Tarplay : Kto stoi za Barakiem Obamą - tu na temat Brzezińskiego.
  Cytat: .. Więc to jest ten czas, w którym ta klika bankierów.. decyduje się wystawić nową twarz. I tym razem nie prawicowca, nie neokonserwatystę, ale lewicowego demagoga, który obiecuje nadzieję i zmiany ale w rzeczywistości reprezentuje "politykę, będącą jakościowo gorszą, jeszcze bardziej destrukcyjną i może włączyć do tej gry Europę, jako pionki, kukiełki, jako aktywa do zużycia. Bo jeśli ten projekt następnej administracja USA to Obama, poskutkuje to nie wojnami na bliskim wschodzie, ale wojnami na większą skalę. Gdyż Brzeziński mówi, iż centrum władzy światowej to nie Iran, to Moskwa i Pekin. Dlatego Brzeziński jest zdeterminowany by w zasadzie zmiażdżyć Rosję i Chiny w nadchodzącym okresie czasu. Po to aby umożliwić dalszą dominację amerykańsko-brytyjską przez następne 100 lat. To jest ten projekt bardziej ambitny niż projekt neokonserwatystów, bardziej zuchwały i bardziej niebezpieczny.. NIECH WIĘC LEPIEJ LUDZIE W EUROPIE SIĘ OBUDZĄ, bo tak głupkowata, romantyczna iluzja dotycząca Obamy będzie dla nich samobójstwem jeśli tego nie zrozumieją!!
 • @Anderson: może się Pan, zasadniczo, mylić. I wcale nie chodzi o liczbę atomową
  To ja podałem jakąś liczbę atomową?

  Pozdrawiam,
 • @slepa manka
  "USA przyznaja, iz nie maja pieniedzy na prowadzenie wojny samodzielnie. Natomaist USA nigdy nie odpuszcza sobie Europy."

  To oczywiście żart?
 • @Grzegorz Rossa.
  Oczywiście, i Pan i ja możemy się mylić... chociaż myślę, że się nie mylimy i mam nadzieję, że się Pan ze mną zgodzi. Co Panu szkodzi zgodzić się z Andersonem co do miejsca i (?) czasu, akcji? :) /?/
  Pozdrawiam
 • @Grzegorz Rossa.
  Proszę rozbroić z atomówek Izrael, to zwiększy bezpieczeństwo także całej Europy, w tym Polski pod każdym względem. Użycie takiej broni będzie miało swoje konsekwencje. Nie powinno dojść i do Hiroszimy, a to dopiero początek. Broń atomowa zostanie użyta choćby przez terrorystów i "terrorystów", czyli jakieś konkretne strony, które wolą być anonimowe. To generalnie duże państwa i nie tylko z osi Rosji.

  http://www.www.deon.pl/wiadomosci/swiat/art,6837,gates-ostrzega-przed-podzialem-nato.html

  A to jest dowód na politykę USA. Kreacja III wojny światowej, wtedy może znowu wrócą do Europy, ale tym razem raczej wołając o ratunek, po pomoc...
 • @Marek Kajdas
  Na razie USA przezywa ciezkie chwile, gdyz jest okupowane przez Izrael i lobby zydowskie, ale jest to tylko przejsciowe - sprawa rabinow oskarzonych o handel narkotykami i organami ludzkimi, oraz pranie brudnych pieniedzy, sprawa DSK i kongresmana Weinerta pokazaje wyraznie na poczatek konca ich wplywow. Potrwa to jeszcze jakis czas, po czym USA wroci do transatlantyckich relacji jako podstawy polityki. Tak samo Europa tez to zrozumie, tylko musi pozbyc sie socjalizmu. oczywiscie nie bedzie to proces bezbolesny.
 • USA oddala się od UE
  http://ursa-tm.ru/forum/uploads/gallery/album_57/gallery_697_57_1476.jpg
 • @Marek Kajdas
  Zgadzam się - jak Iran nie będzie miał obok siebie Izraela z setkami rakiet nuklearnych, to nie będzie tak nerwowo dążyć do posiadania ich samemu.

  Widzenie Iranu zagrożeniem dla światowego pokoju to dziecięca naiwność albo gorzej - celowe rozsiewanie propagandy USA i Izraela.

  Główną osią świata jest podział między Chinami a USA. W celu ostatecznego pokonania Chin, USA musi się powoli przedostawać do Pakistanu, co się ostatnio uskutecznia. Oczywiście pod kontrolą strategiczną musi być też Afganistan, do czego doprowadzono, symulując ataki Al Kaidy na WTC.

  Aby mieć jasny pogląd na sytuację, wystarczy poczytać Brzezińskiego - plan jest konsekwentnie realizowany.

  Pozdrawiam,
 • Niezauważona analiza George’a Friedmana
  W temacie stosunków USA- Europa nie wiem dlaczego została jakby nie zauważona analiza George’a Friedmana który po podróży po Europie Wschodniej wyciągnął bardzo ciekawe wnioski:
  "Ja natomiast powtarzam, że moim zdaniem NATO kona. Ma niewystarczającą siłę militarną, strukturę decyzyjną, która nie pozwala na bardzo szybkie podejmowanie decyzji i nie ma systemu baz wojskowych. Ponadto ustami Niemiec zaprasza Rosję do bliższych relacji z NATO, czemu przyklaskują wszyscy oprócz Amerykanów i mieszkańców Europy Wschodniej. Moim zdaniem NATO nie jest już sojuszem obronnym; jest małym kroczkiem w stronę sojuszu obronnego.[...]
  Decyzje muszą zostać podjęte, ale nie zostaną. Za bardzo wygodnie jest myśleć, że NATO jest efektywną siłą wojskową, niż podjąć wysiłek, by sojusz ten taką siłą się stał. Jak już przychodzi co do czego, łatwiej jest odsuwać od siebie niebezpieczeństwo ze strony Rosji. Jednak żaden z tych krajów nie wykona logicznego kroku i nie powie wprost, że NATO jest niefunkcjonalne. Jest tak, bo wiedzą lepiej. Ale wiedzieć lepiej to nie to samo co podjąć kroki.
  Problemem są Niemcy. Zbliżają się z Rosją i nie chcą, żeby NATO koncentrowało się na Rosji. Nie chce brać udziału w kolejnej Zimnej Wojnie. Żaden z krajów, które odwiedziłem nie miał też ochoty rzucić wyzwania Niemcom. Kwestia Rosji wisi zatem w powietrzu, ale nikt nie chce tego zbyt otwarcie powiedzieć"

  cała analiza jest niesamowita, jeśli dodamy jeszcze że tworzona przez amerykańskiego specjalistę ds. bezpieczeństwa, gorąco polecam:
  http://dziennikarze.nowyekran.pl/post/17517,geopolityczne-podroze-george-a-friedmana
 • @Zły Porucznik
  Mój śp. Ojciec przewidywal coś podobnego juz dawno temu. Ale tylko pdobnego. W każdym razei Niemcy i Rosja robią swoje i powinniśmy się od nich uczyć.
 • @Anderson: mam nadzieję, że się Pan ze mną zgodzi
  Na co?

  ===============================================
  „Co Panu szkodzi zgodzić się z Andersonem co do miejsca i (?) czasu, akcji?”
  ===============================================

  Jakiej akcji?

  Pozdrawiam,
 • @Marek Kajdas: Proszę rozbroić z atomówek Izrael
  Kiedy i gdzie przeprowadził wybuch próbny?

  ===============================================
  „Nie powinno dojść i do Hiroszimy”
  ===============================================

  Nie powinno, a dojdzie.

  ===============================================
  „Broń atomowa zostanie użyta choćby przez terrorystów i "terrorystów", czyli jakieś konkretne strony, które wolą być anonimowe. To generalnie duże państwa i nie tylko z osi Rosji.”
  ===============================================

  Koniec miast. Przeprowadzamy się na pustkowia.

  ===============================================
  „to jest dowód na politykę USA”
  ===============================================

  Wierzę, że USA prowadzą jakąś politykę, bez dowodu.
 • @Grzegorz Rossa.
  Różnimy się w kilku punktach. Podstawowa różnica, to ta, że Pan , pod różnymi pozorami, jest zwolennikiem polityki Izraela.
  To widać choćby w tej dyskusji.

  Natomiast niech mi Pan wyjaśni, dlaczego irańska rakieta nuklearna jest większym zagrożeniem dla Polski, niż amerykańska/
  Zwłaszcza, jeśli tacy jak Pan akceptują, że teatrem zmagań miałaby być teren Polski?

  O co walczył Kukliński?
  Nie lubię pańskiej opcji.
 • @Krzysztof J. Wojtas: Pan , pod różnymi pozorami, jest zwolennikiem polityki Izraela. To widać choćby w tej dyskusji.
  Byłbym Panu wdzięczny, gdyby Pan zechciał mi wskazać, gdzie. Bardzo chętnie się dowiem. Niewykluczone, że Pan ma rację. To by znaczyło, że niezamierzenie wysłałem fałszywy sygnał. Dobrze byłoby, gdybym nauczył się unikać na przyszłość.

  ===============================================
  „dlaczego irańska rakieta nuklearna jest większym zagrożeniem dla Polski”
  ===============================================

  Dlatego, że irańska rakieta nuklearna służy Moskowii do uzyskania dostępu do Oceanu Indyjskiego. A Moskowia z dostępem do otwartego, niezamarzającego morza jest klęską dla całego świata. Dla Polski też.

  ===============================================
  „niż amerykańska”
  ===============================================

  Jeżeli Pan zapomniał, to Panu przypominam, że razem z Jankesami należymy do tego samego przymierza wojskowego i cywilizacji. A gdyby Panu było to mało, to odwołuję się do doświadczenia. Rakieta amerykańska w przeszłości uratowała Polskę przed zagładą. Uniemożliwiła Moskowii wszcząć trzecią wojnę światową.

  ===============================================
  „tacy jak Pan akceptują, że teatrem zmagań miałaby być teren Polski?”
  ===============================================

  Pan raczył pomylić mnie ze zwolennikiem obrony terytorialnej. Zapewniam Pana, że nim nie jestem. Przeciwnie. Zmagania chcę od Polski odsunąć czym dalej. Dlatego Moskowię chcę zlikwidować. Oczywiście, na terenie Polski specsłużby Moskowii będą neutralizowały większość agentury wpływu. Ale to dobrze.

  ===============================================
  „O co walczył Kukliński?”
  ===============================================

  O to, aby USA miały możliwość nie dopuścić Moskowii do wywołania trzeciej wojny światowej.
 • @Grzegorz Rossa.
  Panie Grzegorzu, napisał Pan:
  "Wierzę, że USA prowadzą jakąś politykę, bez dowodu."

  Przytoczę jako odpowiedź słowa George'a Friedmana:
  "Niewidzialni Amerykanie
  Jest taki kraj, o którym w całej tej układance nie wspomniałem: Stany Zjednoczone. Przemilczałem ten temat, ponieważ praktycznie nikt, z kim rozmawiałem podczas tej wyprawy nie wspomniał Stanów Zjednoczonych. W tych krajach, z pominięciem Turcji, nie są brane pod uwagę. Zaskoczyło mnie to, że Europa Wschodnia nie czyni kalkulacji w oparciu o to, co zrobią lub czego nie zrobią Stany Zjednoczone. Zniknięcie Stanów Zjednoczonych z układanki europejskiej było najbardziej zdumiewającym elementem całej tej wyprawy i zdałem sobie z tego sprawę dopiero po powrocie.

  Unia Europejska zagarnęła wszystkie umysły. NATO też w nich jest, ale na odległym drugim miejscu. Rosja brana jest pod uwagę. Lecz Stany Zjednoczone nie są już czynnikiem w sprawach europejskich; nie proponują też alternatywy, a przecież te kraje, na przykład Polska, tego oczekiwały i gorzko się zawiodły na tym w czym upatrywały amerykańskich obietnic, a nie otrzymały niczego. W przypadku takiego kraju jak na przykład Rumunia, Izrael ma więcej do zaoferowania niż Stany Zjednoczone.

  Osłabienie wpływów i znaczenia Stanów Zjednoczonych w Europie nie jest spowodowane brakiem siły Ameryki. Głównie spowodowane jest tym, że Ameryka zaangażowana jest w wojny w świecie Islamu. Zakres działań Ameryki w Europie ogranicza się do wystosowywania próśb o kolejne wojska do Afganistanu i żądań wobec polityki gospodarczej, których realizację blokują Niemcy.[...]

  Nie mam pewności jaka jest w tej chwili strategia Waszyngtonu na Europę. Nie wydaje mi się, żeby Stany Zjednoczone w ogóle miały jakąś strategię. Gdyby miały to powinna składać się z dwóch warstw: po pierwsze próby niedopuszczenia do zawiązania się niemiecko-rosyjskiej ententy, a po drugie stworzenia linii od Finalndii po Turcję celem ograniczenia i powstrzymania właśnie Rosji i Niemiec. To strategia Intermarium, o której pisałem w poprzednich odcinkach tej serii."

  cyt. za:
  http://dziennikarze.nowyekran.pl/post/17517,geopolityczne-podroze-george-a-friedmana
 • @Zły Porucznik
  Nie prowadzą? Żadnej?
 • @Grzegorz Rossa.
  "Jeżeli Pan zapomniał, to Panu przypominam, że razem z Jankesami należymy do tego samego przymierza wojskowego i cywilizacji. A gdyby Panu było to mało, to odwołuję się do doświadczenia. Rakieta amerykańska w przeszłości uratowała Polskę przed zagładą. Uniemożliwiła Moskowii wszcząć trzecią wojnę światow".

  G...prawda. Niewiele brakowało, aby USA rozpoczęły, wspólnie z Izraelem, III WŚ - celem poszerzenia wpływów na Bliskim Wschodzie.

  USA nie mają żadnej własnej koncepcji uregulowań światowych. Są psem, którym macha ogon (Izrael). Także w sferze gospodarczej - to widać w postaci kryzysu.

  Upadek tej potegi jest wynikiem mentalnego zniewolenia.

  Pan tę linie myślenia, prowadzącą do upadku i USA, i wszystkich, którzy ja popierają, propaguje. Dlatego - nie jest nam po drodze - i to chciałem abyśmy sobie wyjaśnili.

  I proszę tego nie ubierać w formy - typu Moskowia. To tylko przesłona dla mniej kumatych.

  PS. Podobno w walkach znaczny procent strat wynika z tzw. Przyjaznego ognia.
  Więc twierdzi Pan, że amerykańska rakieta jądrowa nie jest dla nas groźna?
  Rozumiem, że Fukushima też jest dla Japończyków mniej groźna przez to, że własna?
 • @Grzegorz Rossa.
  W odpowiedzi znowu posłużę się słowami George’a Friedmana:

  " Waszyngton żyje iluzją, którą jest wiara w to, że trwająca sto lat wojna w Europie przerodziła się w stuletnią wojnę w świecie Islamu. Może zamieniła się z nią miejscami, ale na pewno się w nią nie przerodziła.[...]

  Stany Zjednoczone są potęgą globalną, a Europa jest dla Stanów Zjednoczonych terenem krytycznym. Nigdy nie żyłem w czasach gdy kraj ten był mniej widoczny, mniej poważany i cieszył się mniejszym zaufaniem niż w tej chwili. Demokraci winić za to będą Busha, a Republikanie Obamę. Obaj będą za to odpowiedzialni, choć ostatecznie odpowiedzialność ciążyć będzie na nas samych.

  Podobnie jak Europa Wschodnia, Ameryka przechodzi swój kryzys osobowości. Europa Wschodnia i Turcja próbują zdefiniować swe miejsce w świecie po Zimnej Wojnie. Ameryka zresztą także, i nie zniknęła ponieważ brakuje jej mocy. Kraju, który tworzy jedną czwartą całej światowej aktywności gospodarczej oraz kontroluje morza nie można nazwać słabym, choć są tacy, którzy próbują proklamować schyłek Ameryki. Stany Zjednoczone po prostu nie doszły jeszcze do tego jak skanalizować swą ogromną siłę. Każdy kolejny prezydent zdaje się być bardziej w tej mierze skonfundowany od swego poprzednika.

  Amerykanie przyjmują postawę Rumunów mając nadzieję na najlepsze i szukając sensu w braku wysiłku. Dziś, 7 grudnia, przypomina mi się o cenie jaką zapłaciliśmy za podobną obojętność w 1941 roku. W tamtych czasach Wielki Kryzys był naszym pretekstem do niepodejmowania działań. Dziś jest nim Wielka Recesja. Koniec końców mieliśmy i Kryzys i wojnę."

  cyt. za:
  http://www.meritum.us/2011/01/28/geopolityczne-podroze-georgea-friedmana-8/
 • @Grzegorz Rossa.
  16.06.2011 15:20:07


  Z Panem to się normalnie nie da Rozmawiać, Pan by chciał, żebym ja Panu tutaj od razu współrzędne i datę podał z dokładną godziną. A czy ja gdzieś napisałem, że jestem Jasnowidz? Chciałem tylko, żeby się Pan ze mną zgodził, że to będzie Iran- nic więcej :) Czy ja potrzebuję zdania Grzegorza Rossy do potwierdzenia mojej teorii, która nawiasem mówiąc powstała ponad 20 lat temu? Nie wiem, być może tak.

  Pozdrawiam
 • @Anderson: będzie Iran
  A to jeszcze go nie ma?

  Pozdrawiam,
 • @Krzysztof J. Wojtas: G...
  Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko ominąć szerokim łukiem.
 • @Zły Porucznik: W odpowiedzi znowu posłużę się słowami George’a Friedmana:
  Dziękuję. Już czytałem.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY